Historia szkoły PATRON SZKOŁY Pieśń Szkoły

PATRON SZKOŁY

LECH SIUDA

Urodził się 2 stycznia 1909r. w Lesznie. W roku 1926 ukończył gimnazjum  w Lesznie (zdając maturę). Następnie rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, które kończył w roku 1932, uzyskując tytuł lekarza, a pół roku później doktora medycyny. Od 1933 roku pracował w Buku. W czasie II wojny światowej (1939–46) internowany, dostał się do obozu w zachodniej części Rumunii. W roku 1940  zamustrowany  jako lekarz okrętowy na m/s  Sobieski brał udział w wielu operacjach wojskowych, m.in. w Norwegii, Dakarze, Madagaskarze, pływał do Kanady, Islandii, Indii, Singapuru, uczestniczył w wyzwoleniu Włoch i Francji. Walczył w Afryce Północnej i na Malajach.

Po zakończeniu wojny przybył do Anglii a w lutym 1946 roku wrócił do Polski. Pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych, a następnie w Klinice Położniczej w Poznaniu. W roku 1965r. wrócił do Buku i uruchomił  Ośrodek Zdrowia. Dojeżdżał też do Nowego Tomyśla, organizując tam poradnię przeciwgruźliczą.

Doktor ofiarnie wykonywał swoje obowiązki zawodowe, zawsze gotowy nieść pomoc. Był także miłośnikiem i kolekcjonerem wielu dzieł sztuki polskich artystów. W marcu 1983 roku Rada Narodowa Miasta i Gminy przyznała Doktorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Buk. W roku 1993 słuchacze radia Merkury wybrali Doktora Lecha Siudę Wielkopolaninem roku 1992, a trzy lata później (1996r.) uhonorowano Doktora nadając jego imię Szkole Podstawowej w Szewcach koło Buku. Doktor Siuda zmarł w Buku 17 maja 1997roku. Wielki szacunek do drugiego człowieka  i ofiarność w służbie potrzebującym, to cechy dzięki, którym Doktor Siuda na zawsze pozostanie  w pamięci tych, którym często bezinteresownie pomagał  i tych, wśród których żył.