Dzień Głośnego Czytania Święto Pieczonego Ziemniaka Dzień Chłopaka w kl. I - III Piknik Narodowe Czytanie w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki Bezpieczna droga do szkoły Bezpieczeństwo najważniejsze – próbny alarm przeciwpożarowy Kampania wyborcza do Małego Samorządu Uczniowskiego Skład Małego Samorządu Uczniowskiego Spektakl interaktywny Jesienne lampiony Pasowanie Dzień Głośnego Czytania Zdrowa przekąska Pamiętamy... Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe Wycieczka do Poznania - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Kotyliony - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Spotkanie z pieśnią patriotyczną - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Marsz pamięci - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Szkolny Konkurs Recytatorski - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Dzień Pluszowego Misia „Idą Święta! Spieszę z pomocą!” Mikołajki Dzieci - dzieciom Karnawałowe bale Polskie zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” W hołdzie bohaterom Powstania Wielkopolskiego - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Spotkanie wigilijne Wieczór z kolędą - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Nasza kuchnia - regionalne przysmaki - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Obchody Dnia Kobiet Szkolne obchody powitania wiosny Spotkanie z pieśnią patriotyczną - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Szkolny Konkurs Plastyczny - "Piękno mojej okolicy" - innowacja „Kocham Cię, Polsko!” Dzień Matki w kl. II Innowacja pedagogiczna - „Kocham Cię, Polsko!”- Turniej Wiedzy o Polsce - Finał

I - III

Innowacja pedagogiczna - „Kocham Cię, Polsko!”- Turniej Wiedzy o Polsce - Finał

Patriotyzm...to trudne słowo. Oznacza szacunek i miłość do własnego kraju, gotowość do poświęceń dla jego dobra, znajomość historii i tradycji, szacunek dla własnych przodków i rodaków. Patriota czuje więź z narodem, kulturą, tradycją. Dziś o patriotyźmie mówi się dużo, wciąż jednak odwołując się do tradycyjnej definicji tego pojęcia. Czy patriotyzmu możemy nauczyć dzieci? Patriotyzm to coś więcej niż wiedza o swoim państwie, to uczucie pozytywne, wzniosłe, integrujące społeczność. Patriotyzm to nie tylko symbolika, ale także czyny praktyczne np. dbałość o środowisko naturalne, kupowanie polskich produktów itp. Pamiętając o tych wszystkich komponentach złożonej definicji patriotyzmu, rodzi się pytanie: Jak obecnie uczyć dzieci w szkole „bycia patriotą”? Takiego zadania podjęli się nauczyciele Szkoły Podstawowej im. dr. Lecha Siudy w Szewcach, realizując innowację pedagogiczną – projekt pod hasłem: „Kocham Cię, Polsko!”. Był to cykl zadań dydaktyczno-wychowawczych realizowanych od listopada 2021r. do kwietnia 2022r. przez nauczycieli uczących w klasach I – III. Każdego miesiąca oprócz realizacji treści programowych związanych z wychowaniem patriotycznym, nauczyciele podejmowali z dziećmi różne inicjatywy, których celem było poznanie własnego kraju, polskich tradycji, wydarzeń historycznych, wielkich Polaków, polskich legend, potraw regionalnych, wierszy i pieśni patriotycznych. Nauka patriotyzmu odbywała się poprzez różne formy pracy. Były to m.in.: konkursy, uroczyste apele, wycieczki, marsze pamięci, prace plastyczno-techniczne, gazetki o Polsce, inscenizacje, warsztaty kulinarne, spotkania – „Spotkanie z pieśnią patriotyczną”, „Wieczór z kolędą”. W ramach projektu odbyły się konkursy szkolne: Szkolny Konkurs Recytatorski „Polska – moja Ojczyzna!”, Szkolny Konkurs Plastyczny „Chwała bohaterom Powstania Wielkopolskiego”, Szkolny Konkurs Plastyczny „Piękno mojej okolicy”. Uczniowie bardzo chętnie brali w nich udział. 25 kwietnia 2022r. odbyła się wielka podsumowująca zdobytą wiedzę lekcja historii w formie Szkolnego Turnieju Wiedzy o Polsce. W tym szczególnym wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas I – III, nauczyciele i rodzice, którzy przygotowali dla wszystkich ciasteczka w kształcie biało-czerwonych serc. W „Loży Jurorów” zasiadła Dyrektor Szkoły p. Mirosława Zwęgrodzka oraz Wicedyrektor p. Mariola Sobkowiak. Uczniowie podejmowali różne zadania: odpowiadali na pytania w różnych kategoriach, układali puzzle, rozszyfrowywali zakodowane hasła. Pomocą były dla nich „koła ratunkowe”, z których ku uciesze nauczycieli rzadko korzystali. Dzieciom towarzyszyły pozytywne emocje w rywalizacji, która przybierała też formę zabawy np., kiedy wszyscy w rytmie piosenki „Jestem Polką i Polakiem” „wsiedli” do wspólnego pociągu, bo poczuli dumę z bycia Polakami. Turniej poprzedzony był przygotowaniem dekoracji oraz wystawy zawierającej fotografie z przebiegu projektu. Śpiew piosenek i pieśni o Polsce, muzyka wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, galowe stroje, kotyliony i flagi biało-czerwone dodały wzniosłości i piękna temu wydarzeniu. Najważniejsze, że uczniowie klas I-III zdali egzamin, uzyskując „Dyplom Małego Patrioty”.

Paulina Tojek