I - III

Minęło 25 lat ...

Każdego roku, w dniu 17 maja społeczność uczniowska oraz wszyscy pracownicy Szkoły Podstawowej im. dr. Lecha Siudy w Szewcach obchodzą Dzień Patrona Szkoły. W tym roku obchody te miały szczególny charakter ze względu na Jubileusz 25-lecia istnienia Szkoły, której od 25 lat patronuje Doktor Lech Siuda. 25 lat temu, w 1996r. Pan Doktor był obecny na uroczystości nadania szkole Jego imienia, a ówczesnym dyrektorem placówki była p. Anna Zawieja. 17 maja 1997r. Doktor zmarł, a dzień 17 maja obrano Dniem Patrona. Ze względu na pandemię, tegoroczne obchody tego święta odbyły się zdalnie, a uczniowie, którzy byli obecni w budynku szkolnym, uczcili pamięć Doktora podczas uroczystego apelu. Dyrektor Szkoły p. Mirosława Zwęgrodzka  przypomniała uczniom biografię dr. Lecha Siudy, podkreśliła zalety, które posiadał i jak wspaniałym był lekarzem. Najmłodsi uczniowie w hołdzie Panu Doktorowi zaprezentowali  piosenkę  i „taniec kwiatów”. Na stronie internetowej szkoły pojawiły się „dzieła” uczniów, którzy przygotowując się do tego wzniosłego dnia, wykonali pod kierunkiem nauczycieli różne zadania. Były to: prace plastyczne – „Kwiaty dla Patrona”, „Portret Patrona”, „Scenki z życia Patrona”, koncerty, filmiki, prezentacje. „Patron będzie z nami razem, Jego słowa drogowskazem ...” tak brzmią słowa pieśni szkoły, które są obietnicą złożoną Doktorowi.  Motto Patrona „Trzeba mało wymagać od świata, lecz dużo od siebie” starają się realizować kolejne pokolenia uczniów. Wspominają postać Doktora i cechy, które posiadał: wielki szacunek do drugiego człowieka, umiłowanie sztuki, wrażliwość na piękno przyrody, ciekawość świata, ofiarność w służbie potrzebującym. Szkoła w Szewcach jest dumna ze swojego Patrona, który jest wzorem do naśladowania, za którym warto podążać, aby realizować ambitne i wzniosłe cele.

Paulina Tojek